Savremena agro preduzeća poseduju kompleksan vozni park, koji pored ostalog, uključuje opremu za žetvu, kamione, cisterne, mobilne pumpe i zalivne sisteme. Troškovi goriva i održavanja mašina čine značajan deo rashoda u poljoprivredi. Mnoge kompanije pridržavaju se strategije maksimalne ekonomičnosti u visoko konkurentnom okruženju sa nepredvidivim cenama poljoprivrednih proizvoda. Dinamičnost tržišta, kao i zahtevi novih partnera i klijenata proširili su oblast interesovanja Monitoring Neta na polje agrara. Postepenim i sistematičnim razvijanjem rešenja Monitoring Net je postao partner i saradnik najvećih domaćih kompanija u oblasti poljoprivrede. Novim tehničkim rešenjima postižu se poboljšana ekonomičnost i optimizacija u raspodeli rada, kao i ušteda radnih sati radnih mašina i vozača. Implementacija naprednih Monitoring Net rešenja omogućava i ostvarivanje veće dobiti kroz unapređenje prinosa poljoprivrednih kultura i poboljšanje kvaliteta poljoprivrednih proizvoda. Specifičnost traktora i teških radnih mašina predstavlja izazov u pogledu praćenja potrošnje goriva. Mašine i traktori su veći deo radne angažovanosti na udaljenim parcelama i njivama i segment kontrole utrošenog goriva predstavlja veoma koristan podatak. Sami traktori i mašine poseduju ogromne rezervoare nepravilnih oblika, sa mnoštvom pregrada i džepova i nije moguće kontrolisati potrošnju pomoću sonde koja zahteva rezervoar pravilnog oblika koji nije plastičan. Ovakvi izazovi rešavaju se ugradnjom protokomera koji se povezuje sa GPS uređajem i kroz aplikaciju klijentu prosleđuje podatke o utrošenom gorivu i trenutnoj potrošnji motora. Ovaj senzor za merenje potrošnje goriva odlikuju jako kompleksne i zahtevne ugradnje kojima se pristupa sa velikim oprezom i dobrom pripremom obzirom da se oprema ugrađuje na mašine velikih novčanih vrednosti. Mašine novije generacije uglavnom poseduju dostupne podatke board kompjutera na CAN magistrali vozila pa se u povećanom broju situacija rešenja zasnivaju na GPS uređaju koji poseduje mogućnost očitavanja CAN-a.
Mehanizacija je specifična obzirom da prelazi jako mali put ali radi tokom celog dana, obrađuje parcelu ili njivu i nema dugačko kretanje u metrima ili kilometrima te se utrošak goriva meri po radnom satu. Rešenje razvijeno od strane našeg inženjerskog tima omogućiće Vam da kroz izveštaj dobijete tačan podatak o efektivnom radu mašine, koliko je mašina radila u mestu ( rad u leru ) i koliko je bila bez kontakta. Na ovaj način stičete mogućnost da dobijete izveštaj o relanom radu i mogućnost da procenite stvarnu efektivnost Vaših zaposlenih i mašina na terenu.
Specifičnost mašina i radova zahteva da se u velikom broju slučajeva gorivo u traktore i mašine toči na udaljenim lokacijama i njivama na kojima rukovodilac mehanizacije ili unutrašnja kontrola nema kvalitetan i direktan nadzor nad situacijom. Implementacijom naših rešenja za kontrolu mobilnih i stacionarnih točionih jedinica apsolutno pokrivate rizik od manipulacije sa gorivom na udaljenim lokacijama i mogućnost praćenja i izveštavanja o količini zaduženog goriva za neku mašinu ili traktor i koliko je realno goriva ta ista jedinica potrošila tokom rada. Ovaj složeni sistem sastoji se od niza komponentni koje omogućavaju kontrolu istakanja goriva, ograničavaju mogućnost korišćenja pumpe i onemogućava neautorizovana lica i lica koja ne poseduju kompanijske RFID kartice da prosto koriste pištolj i istaču gorivo. Konstantnom komunikacijom sa kolegama iz tehničke podrške koja je dostupna klijentima 24h dnevno 7 dana u nedelji, kao i kolegama iz sektora servisa i operative, svi eventualni problemi u radu se otklanjaju u što kraćem roku i oprema nesmetano prosleđuje podatke. Obzirom na veliku količinu goriva koja prolazi kroz mobilne i stacionarne pumpe gotovo svakodnevno za ovaj sistem se podrazumevaju i redovni obilasci i servisi komponenti ( filteri i creva ).
Poseban izazov u sferi Agrara savladavali smo sa našim dugogodišnjim partnerima koji poseduju Zalivne sisteme Rendžere kao i Lineare i Pivote koji služe za navodnjavanje njiva i useva. Uzimajući u obzir njihovu krucijalnu ulogu u navodnjavanju useva i činjenicu da u periodu godine kada je neophodno navodnjavanje ovi sistemi ne smeju da stanu sa radom neophodno je bilo implementirati pouzdan sistem za kontrolu ovih mašina. Rendžeri su linearne mašine za navodnjavanje koje se kreću duž kanala i do tri kilometra. Voda se preko pumpnog dizel agregata zahvata iz kanala i preko rasprskivača postavljenih duž mašine distribuira po polju. Oni su relativno veliki potrošači nafte, od 15 do 30 litara na sat. Tokom intenzivnog rada u sezoni navodnjavanja potroše i više od pet tona nafte pa je stoga veoma bitno imati kvalitetnu kontrolu nad ovim sistemom. Dodatni izazov predstavlja napajanje GPS opreme i pratećih senzora obzirom da se većina Rendžera napaja akumulatorima koji nemaju dovoljnu snagu da podrže i eksterne potrošače energije. Kompletan GPS sistem za kontrolu Rendžera podrazumeva ugradnju solarnih panela za napajanje opreme, ugradnju Sonde u rezervoar Rendežera koja kroz komunikaciju sa GPS uređajem u svakom trenutku na aplikaciju i klijentu prosleđuje podatke o količini goriva u rezervoaru, RFID čitač i magnetne senzore za detekciju neautorizovanog otvaranja ormara Rendžera i pristup kontrolnoj tabli a napredniji sistem podrazumeva i ugradnju magnetnih senzora na elektro motore koji će alarmirati kroz aplikaciju ukoliko neko pokuša da izvrši krađu motora sa tornjeva. Foto i video kamere sa detektorima pokreta koji aktiviraju snimak ili prave fotografiju i klijent preko apliakcije dobija sliku ili video događaja koji je aktivirao zaštitni sistem.
Kako precizna poljoprivreda može da spasi svet?
Prema velikom broju izvora agrikultura je odgovorna za 10-15% emisija svih gasova širom sveta. Poljoprivredne mašine u atmosferu emituje CO2 i N2O štetne gasove. Među preporukama Pariskog ugovora između vlada zemalja sveta o smanjenju emisije gasa, i kao posledica CAPIGI međunarodne konferencije poljoprivreda iz 2018, utvrđeno je opredeljenje zemalja za razvijanje precizne poljoprivrede i posebna odgovornost proizvođača napredne tehnologije u sprovođenju cilja. Upotrebom preciznih telematika u planiranju zasada i geolokacijski baziranih ruta promoviše se smanjenje potrošnje goriva kroz manji broj radnih sati i bolje iskorišćenje mehanizacije.
Geozone takođe otvaraju mogućnost klijentu da prati angažovanost mašina na lokacijama koje je izmapirao, izveštavanje o ulasku i napuštanju geozone, radu u mestu dužem od maksimalno dozvoljenog, izveštaj Efektivnog i rada u leru po geozoni od interesa. Velike kompanije imaju mnoštvo njiva i parcela koje je bitno pratiti tako da geozone u mnogome pomažu u izveštavanju i nadzoru bitnih lokacija klijenata.
Input your search keywords and press Enter.