Monitoring Net

Agrar

Korišćenje GPS tehnologije u Agro- industriji

Savremena agro preduzeća poseduju kompleksan vozni park, koji pored ostalog, uključuje opremu za žetvu, kamione, cisterne, mobilne pumpe i zalivne sisteme. Troškovi goriva i održavanja mašina čine značajan deo rashoda u poljoprivredi. Mnoge kompanije pridržavaju se strategije maksimalne ekonomičnosti u visoko konkurentnom okruženju sa nepredvidivim cenama poljoprivrednih proizvoda.

Dinamičnost tržišta, kao i zahtevi novih partnera i klijenata proširili su oblast interesovanja Monitoring Neta na polje agrara. Postepenim i sistematičnim razvijanjem rešenja Monitoring Net je postao partner i saradnik najvećih domaćih kompanija u oblasti poljoprivrede. Novim tehničkim rešenjima postižu se poboljšana ekonomičnost i optimizacija u raspodeli rada, kao i ušteda radnih sati radnih mašina i vozača. Implementacija naprednih Monitoring Net rešenja omogućava i ostvarivanje veće dobiti kroz unapređenje prinosa poljoprivrednih kultura i poboljšanje kvaliteta poljoprivrednih proizvoda. Specifičnost traktora i teških radnih mašina predstavlja izazov u pogledu praćenja potrošnje goriva. Mašine i traktori su veći deo radne angažovanosti na udaljenim parcelama i njivama i segment kontrole utrošenog goriva predstavlja veoma koristan podatak. Sami traktori i mašine poseduju ogromne rezervoare nepravilnih oblika, sa mnoštvom pregrada i džepova i nije moguće kontrolisati potrošnju pomoću sonde koja zahteva rezervoar pravilnog oblika koji nije plastičan. Ovakvi izazovi rešavaju se ugradnjom protokomera koji se povezuje sa GPS uređajem i kroz aplikaciju klijentu prosleđuje podatke o utrošenom gorivu i trenutnoj potrošnji motora. Ovaj senzor za merenje potrošnje goriva odlikuju jako kompleksne i zahtevne ugradnje kojima se pristupa sa velikim oprezom i dobrom pripremom obzirom da se oprema ugrađuje na mašine velikih novčanih vrednosti.

Mašine novije generacije uglavnom poseduju dostupne podatke board kompjutera na CAN magistrali vozila pa se u povećanom broju situacija rešenja zasnivaju na GPS uređaju koji poseduje mogućnost očitavanja CAN-a.

Povezivanjem opreme na taj način, klijent kroz aplikaciju dobija podatke o trenutnoj brzini kretanja sa board-a, trenutnoj i prosečnoj potrošnji goriva, obrtaju broja motora, radnim satima motora, temperaturi motora, kod nekih mašina i položaju tanjirače ili druge priključne mašine.

Mehanizacija je specifična obzirom da prelazi jako mali put ali radi tokom celog dana, obrađuje parcelu ili njivu i nema dugačko kretanje u metrima ili kilometrima te se utrošak goriva meri po radnom satu. Rešenje razvijeno od strane našeg inženjerskog tima omogućiće Vam da kroz izveštaj dobijete tačan podatak o efektivnom radu mašine, koliko je mašina radila u mestu ( rad u leru ) i koliko je bila bez kontakta. Na ovaj način stičete mogućnost da dobijete izveštaj o relanom radu i mogućnost da procenite stvarnu efektivnost Vaših zaposlenih i mašina na terenu.

Snabdevanje gorivom mašina i traktora na udaljenim lokacijama

Specifičnost mašina i radova zahteva da se u velikom broju slučajeva gorivo u traktore i mašine toči na udaljenim lokacijama i njivama na kojima rukovodilac mehanizacije ili unutrašnja kontrola nema kvalitetan i direktan nadzor nad situacijom. Implementacijom naših rešenja za kontrolu mobilnih i stacionarnih točionih jedinica apsolutno pokrivate rizik od manipulacije sa gorivom na udaljenim lokacijama i mogućnost praćenja i izveštavanja o količini zaduženog goriva za neku mašinu ili traktor i koliko je realno goriva ta ista jedinica potrošila tokom rada. Ovaj složeni sistem sastoji se od niza komponentni koje omogućavaju kontrolu istakanja goriva, ograničavaju mogućnost korišćenja pumpe i onemogućava neautorizovana lica i lica koja ne poseduju kompanijske RFID kartice da prosto koriste pištolj i istaču gorivo. Konstantnom komunikacijom sa kolegama iz tehničke podrške koja je dostupna klijentima 24h dnevno 7 dana u nedelji, kao i kolegama iz sektora servisa i operative, svi eventualni problemi u radu se otklanjaju u što kraćem roku i oprema nesmetano prosleđuje podatke. Obzirom na veliku količinu goriva koja prolazi kroz mobilne i stacionarne pumpe gotovo svakodnevno za ovaj sistem se podrazumevaju i redovni obilasci i servisi komponenti ( filteri i creva ).

Zalivni sistemi – Rendžeri, pivoti, lineari
Geozone u preciznoj poljoprivredi